موریانه‌های نظام بانکی

حجم مطالبات معوق از 70هزارمیلیارد تومان گذشت و جالب اینکه تقریباً 20% این حجم حجیم در دستان تنها 23 نفر است. مطالبات به زبان ساده به طلب بانک از مشتریانی گفته می‌شود که تسهیلات دریافت کرده‌اند. بنده قصد جسارت به موریانه را ندارم اما این افراد و افرادی که تسهیلات دریافت می‌کنند و علیرغم توانایی مالی، اقدامی برای بازپرداخت اقساط خود نمی‌کنند را در ادامه مطلب موریانه می‌نامیم.

موریانه‌هایی که تورم 40 درصدی را به خوبی درک کرده‌اند و تسهیلات 4 تا 14 درصدی (با احتساب جریمه ناچیز 6درصدی) را حاضر نیستند به بانک برگردانند. این همان بودجه‌ایست که مانع پرداخت تسهیلات ازدواج به چندصدهزار نفر شده است، همان بودجه‌ای که چرخ تولیدات را کند کرده است. همان بودجه‌ای که می‌تواند کشور را از رکود برهاند و شغل ایجاد نماید و به نیازمندان واقعی کمک شایانی کند.

اگر چشم‌هایتان را ببندید و به بزرگی این مبلغ فکر کنید قطعاً به این نتیجه خواهیدرسید که این مبلغ می‌تواند در اوضاع فعلی کشور یک معجزه ایجاد کند. دلایل عمده ایجاد انباشت اینگونۀ مطالبات معوق، برون سازمانی هستند و دلایلی نیز درون سازمانی می‌باشند؛ اما در حال حاضر اهمیت چگونگی وصول مطالبات بیش از دلیل ایجاد مطالبات است. هر چند با یافتن دلایل این اتفاق، می‌توان از ادامه روند فعلی جلوگیری کرد.

* راهکارهای پیشنهادی جهت وصول مطالبات و جلوگیری از افزایش موریانه‌ها

1. تهیه لیست سامانه بدهکاران بدحساب و الزام دفترخانه ها و ثبت اسناد به دریافت برگ تسویه مراجعین از سامانه جهت انجام هرگونه معامله.

2. استفاده از خدمات شرکت‌های بیمه برای پوشش ریسک عوامل خارج از حیطه اختیار تسهیلات گیرنده

3. افزایش توان پرسنلی بخش وصول مطالبات معوق در بانک

4. تقویت و آموزش کارکنان به ویژه نیروهای مرتبط با امور اعتباری و مطالبات و حقوقی

5. الزام قانونی بانک‌ها به اخذ وثایق و تضمینات معتبر و کافی در زمان اعطای تسهیلات

6. بررسی مناسب کارشناسی و ارزیابی توجیه فنی مالی پروژه‌های اقتصادی و برآورد ریسک آنها به منظور اطمینان از بازپرداخت به موقع

7. افزایش تخصص کارشناسان و مدیران کمیته‌های اعتباری

8. استفاده از شیوه‌ها و ابزارهای مختلف و متنوع تشویقی و تنبیهی در امر وصول مطالبات

9. همکاری نزدیک و جدی کلیه ادارات ذی‌مدخل برای پیگیری و وصول مطالبات علی‌الخصوص سازمان‌های معرفی‌کننده دریافت تسهیلات

10. استفاده از شرکت‌های خصوصی در امر ساماندهی و وصول مطالبات معوق بانک‌ها

11. الزام دستگاه‌های دولتی و قضایی کشور در همکاری موثر با بانک‌ها برای پیگیری و وصول مطالبات

12. ایجاد سازوکارهای قانونی به منظور عدم امکان استفاده دولت از منابع بانکی تحت عنوان تسهیلات تکلیفی خصوصاً در ارتباط با طرح‌هایی که از منظر کارشناسی بانک فاقد توجیهات اقتصادی می‌باشند(بنگاههای زودبازده)

13. تسریع در اجرای مصوبات آیین‌نامه وصول مطالبات خصوصاً در ارتباط با همکاری نزدیک ارگان‌های مرتبط دولتی با بانک‌ها و ایجاد مجتمع‌های قضایی ویژه عملیات بانکی

14. تأمین و تزریق نقدینگی لازم از طرف دولت به بانک‌ها معادل بدهی‌های معوق ایجاد شده با تضمین دولت

15. شفاف‌سازی کلیه پرونده‌های موضوع مطالبات معوق از حیث اطلاعات تسهیلاتی و اقدامات حقوقی

16. استفاده از وکلای مجرب بخش خصوصی در راستای وصول مطالبات

17. تسویه بدهی دولت به بانک‌ها جهت افزایش توان آنها در مدیریت تسهیلات. با تشکر از همکار عزیر و گرامی در وبلاگ کارمند بانک ملی ایران

/ 0 نظر / 25 بازدید